Kompletny przewodnik po skuterach śnieżnych: zakup, rejestracja i jazda

0
Kompletny przewodnik po skuterach śnieżnych: zakup, rejestracja i jazda

Jazda skuterem śnieżnym to idealna przygoda dla tych, którzy kochają sporty zimowe! Gdzie można kupić taki pojazd, czy trzeba go rejestrować, co jeszcze warto wiedzieć? Zachęcamy do lektury poniższego tekstu. Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania!

 

Spis treści:

 

Kto może jeździć skuterem śnieżnym?

Polsce nie są wymagane żadna uprawnienia do jazdy skuterem śnieżnym. Wynika to z faktu, że skutery śnieżne nie znajdują się w katalogu pojazdów w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Niestety, ma to też swoje konsekwencje: przede wszystkim skuter śnieżny nie może się poruszać po drogach publicznych. Na przejażdżki trzeba wybierać miejsca takie jak prywatne pola, lasy, łąki czy inne tereny, ale za zgodą ich właściciela.
Przed samym rozpoczęciem jazdy warto wziąć udział w szkoleniu wprowadzającym, jednak nie jest to wymagane żadnymi przepisami. Warto jednak pamiętać, że skuter śnieżny to ciężka maszyna, a została stworzona do jazdy w mało sprzyjających warunkach. Bez odpowiedniego przygotowania nietrudno o wypadek!

Czy jazda skuterem śnieżnym jest trudna?

Jazda skuterem śnieżnym nie jest trudna, ale przed przejażdżką warto zapoznać się z podstawowymi zasadami jazdy.
Pojazd nie ma sprzęgła, dlatego najważniejsza jest nauka hamowania, przyspieszania oraz skręcania.
Istotną rolę odgrywa również utrzymanie równowagi (balans ciałem). Ważne jest też zachowanie ostrożności – szczególnie podczas jazdy po nierównym terenie.

Osoby początkujące powinny na początku wybierać łatwiejsze trasy, ponieważ lodowate powierzchnie, grubszy śnieg i wzniesienia są trudniejsze do pokonania i wymagają większego doświadczenia, opanowania i skupienia.

Skuter śnieżny – gdzie i jak kupić w Polsce?

Skuter śnieżny można kupić między innymi w sklepie stacjonarnym Mountreme, który znajduje się w Jasienicy, niedaleko Bielska-Białej. Firma w swojej ofercie posiada zarówno skutery nowe, jak i używane. Klienci mogą liczyć na pomoc fachowego doradcy, który szczegółowo odpowie na wszystkie pytania.

Autoryzowany serwis pojazdów Mountreme

Mountreme Bielsko-Biała: Jasienica 829, 43-385 Jasienica
Godziny otwarcia: Pn. - Pt.: 8.00 - 17.00 / Sb.: 09.00 - 13.00
Masz pytania? Skontaktuj się z nami: +48668461361kontakt@mountreme.pl

 

Niewątpliwą zaletą sklepu Mountreme jest również możliwość wysyłki sprzętu, także poza granice Polski. Dzięki temu nie jest konieczne problematyczne organizowanie transportu i osobisty odbiór zamówionego skutera śnieżnego.

Warto także wiedzieć, że to autoryzowany sklep i serwis skuterów śnieżnych marki Polaris. Zapraszamy do odwiedzenia sklepu Mountreme!

 Na obrazku widoczny jest nowy skuter śnieżny, dostarczony do zadowolonego klienta przez firmę Mountreme, gotowy do zimowych przygód.

Czy skuter śnieżny trzeba rejestrować?

Skutery śnieżne nie znajdują się w katalogu pojazdów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, dlatego nie ma obowiązku ich rejestracji.

Jak ubezpieczyć skuter śnieżny?

Skuter śnieżny w Polsce nie jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, ale i tak warto skontaktować się z lokalną agencją ubezpieczeniową i poprosić o ofertę polisy.

Koszt ubezpieczenia będzie zależał przede wszystkim od jego zakresu oraz wartości skutera śnieżnego. Na przykład opcja zwrotu kosztów skradzionej maszyny sprawi, że cena ubezpieczenia na pewno znacząco wzrośnie.

Gdzie można jeździć skuterem śnieżnym?

W Polsce zakazane jest poruszanie się skuterem śnieżnym po drogach publicznych. Dozwolone są przejażdżki po terenach prywatnych (za zgodą właściciela), łąkach, polach, lasach. Jeździć można również po specjalnie przygotowanych szlakach śnieżnych oraz obszarach górskich, które są wyznaczane przez organizatorów wypraw zimowych.

W Polsce firmy eventowe oferują taką formę rozrywki przede wszystkim na południu kraju, głównie w Tatrach (Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska), w Bieszczadach, Beskidach i Karkonoszach.

Co ciekawe, tereny przeznaczone do jazdy skuterem śnieżnym znajdują się także na Mazurach (choć nielicznie).

Jaka ilość śniegu jest wystarczająca do jazdy skuterem?

Standardowa ilość śniegu pozwalająca na jazdę skuterem śnieżnym to około 15–20 centymetrów. Oczywiście im więcej śniegu, tym lepiej. Warto o tym pamiętać szczególnie na bardziej wymagających, nierównych terenach. Dla przykładu strome wzgórza wymagają zdecydowanie grubszej pokrywy śnieżnej.

Należy też pamiętać o rodzaju śniegu. Puszysty i suchy śnieg zapewnia lepsze warunki do jazdy niż ten mokry i ciężki.

Jak się ubrać na skuter śnieżny?

Gdy wybierasz się na jazdę skuterem śnieżnym, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną! To nie letnia przejażdżka rowerem, dlatego ubranie musi zapewnić ci komfortową i bezpieczną podróż. Idealna odzież na skuter śnieżny powinna być nie tylko ciepła i wodoodporna, ale również wiatroszczelna, aby skutecznie chronić przed trudnymi warunkami zimowymi.

Jak się ubrać na skuter śniezny

Najważniejsze rzeczy to:

  • kask – to obowiązkowy element odzieży. Musi spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, powinien być dopasowany oraz komfortowy (w końcu to kask chroni głowę przed urazami podczas ewentualnych upadków);
  • gogle i okulary – nie tylko zapewniają lepszą widoczność w zimowych warunkach, ale i chronią oczy przed śniegiem, wiatrem albo deszczem;
  • kombinezon – doskonale chroni przed zimnem, ale musi być dopasowany, oddychający i nie powinien ograniczać ruchów (chroni przed otarciami i stłuczeniami podczas ewentualnych upadków);
  • rękawice – powinny wyróżniać się wodoodpornością i izolacją termiczną, dzięki czemu ochronią dłonie przed zimnem;
  • kurtka – powinna być lekka i nieprzemakalna, ale też ciepła;
  • spodnie – również powinny być ciepłe, wodoodporne i niekrępujące ruchów;
  • bielizna termoaktywna (na przykład koszulka, spodnie, bokserki czy nawet bezrękawnik) – taka dodatkowa warstwa odzieży termicznej pod kombinezonem lub kurtką i spodniami pozwoli utrzymać ciepło, ale i uniknąć przegrzania;
  • buty – na pewno niezbędne są dobre, wytrzymałe i ciepłe buty, które ochronią stopy przed wilgocią i zimnem.

Dużą popularnością cieszą się również dodatkowe nakrycia głowy, takie jak kominiarki, kominy czy balaklawy (rodzaj kominiarki), które zapobiegają przedostawaniu się zimnego powietrza, deszczu i śniegu do głowy oraz uszu.

Gdy wybierasz się na dłuższą przejażdżkę i zabierasz ze sobą prowiant, zaopatrz się w odpowiedni plecak. W zależności od doświadczenia i warunków pogodowych można użyć też ochraniaczy na łokcie i kolana, które zapewnią dodatkową ochronę przed ewentualnymi urazami.

Jak przechowywać i dbać o skuter śnieżny?

Odpowiednio przechowywany skuter śnieżny jest gwarancją sprawności maszyny. Do podstawowych zasad przechowywania tego pojazdu zalicza się:

  • dokładne umycie skutera ze wszelkich zanieczyszczeń, w tym soli i błota;
  • dopilnowanie, aby skuter całkowicie wysechł przed pozostawieniem go w miejscu przeznaczonym do przechowywania;
  • odłączenie akumulatora na zimę i trzymanie go w chłodnym miejscu;
  • przechowywanie pojazdu w pomieszczeniu;
  • stosowanie pokrowca ochronnego;
  • zastosowanie zabezpieczeń antykradzieżowych – szczególnie w przypadku przechowywania skutera śnieżnego na zewnątrz.

Z kolei najważniejsze zasady dotyczące pielęgnacji skutera śnieżnego to między innymi:

  • częste czyszczenie pojazdu;
  • przeprowadzanie regularnych przeglądów, w tym sprawdzanie układu napędowego, hamulców, oleju silnikowego, naładowania akumulatora;
  • smarowanie ruchomych elementów (zawiasy, łańcuchy i linki);
  • stosowanie środków antykorozyjnych na metalowe części oraz środków ochronnych na elementy plastikowe;
  • szybkie reagowanie na wszelkie objawy usterek.

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, zyskasz pewność, że skuter śnieżny będzie nie tylko bezpieczny, ale i bezproblemowy!

Więcej o pielęgnacji skutera śnieżnego przeczytasz: Skuter śnieżny jak nim jeździć i jak go pielęgnować?


Jazda skuterem śnieżnym z pewnością dostarcza wielu emocji! To niesamowita przygoda, która pozwala przemierzać tereny śnieżne i podziwiać zimowe pejzaże. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas podróżowania i odpowiednim ubiorze, który uchroni zarówno przed mrozem, jak i ewentualnymi upadkami. Nie ma nic złego w zimowym szaleństwie, o ile podejdziesz do niego z głową!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl