Skuter śnieżny jak nim jeździć i jak go pielęgnować?

0
Skuter śnieżny jak nim jeździć i jak go pielęgnować?

Jazda skuterem śnieżnym dostarcza wiele emocji. Warto dowiedzieć się, jak dbać o ten pojazd i jakich zasad przestrzegać, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo podczas zimowych podróży.

 

Spis treści:

 

Jak jeździć skuterem śnieżnym?

Jazda skuterem śnieżnym nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. Wystarczy zastosować się do następujących wskazówek, aby móc czerpać radość z niezapomnianych przejażdżek w zimowym krajobrazie:

 • zadbaj o odpowiednią odzież ochronną, taką jak kask, rękawice, gogle, kurka, spodnie i buty zimowe;
 • zapoznaj się obsługą skutera śnieżnego, żeby dowiedzieć się, jak używać między innymi hamulców i gazu;
 • wykonaj jazdę testową pod obserwacją doświadczonej osoby, naucz się delikatnie hamować i przyspieszać, nie wykonuj gwałtownie tych czynności, bo mogą one doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem;
 • zapoznaj się z obszarem, który chcesz pokonać, unikaj terenów zabronionych i niebezpiecznych; jeśli to możliwe, to poruszaj się wyłącznie po oznaczonych trasach i szlakach śnieżnych;
 • w trakcie jazdy utrzymuj równowagę, szczególnie na terenach nierównych;
 • uważaj na różne warunki terenowe i dostosuj do nich prędkość;
 • zaczynaj od łagodnych, łatwych tras i zdobywaj stopniowo doświadczenie.

Na co w szczególności zwracać uwagę jeżdżąc skuterem śnieżnym? Przede wszystkim na:

 • zmienne warunki atmosferyczne (podczas przejażdżki pogoda może nagle się zmienić, może zacząć padać śnieg lub marznący deszcz – co przy niskiej temperaturze powietrza może stać się bardzo niebezpieczne, dlatego zawsze należy dostosowywać prędkość jazdy do panujących warunków pogodowych);
 • znajomość i legalność terenu (obszar, po którym się jeździ, nie może być drogą publiczną ani czyjąś własnością, najlepiej poruszać się po sprawdzonych, specjalnie wyznaczonych szlakach, dzięki temu uniknie się na przykład obszarów lawinowych czy też zatopienia w wodzie);
 • bezpieczną odległość od innych uczestników (bez względu na to, czy jedzie się w grupie kilkoma skuterami, czy porusza się po obszarze, na którym można spotkać między innymi narciarzy, to zawsze trzeba utrzymywać bezpieczną odległość od pozostałych uczestników, aby nikogo nie narazić na niebezpieczeństwo).

Czytaj również: Kompletny przewodnik po skuterach śnieżnych: zakup, rejestracja i jazda

 

Serwisowanie skutera śnieżnego

Mountreme - autoryzowanego serwisu w Bielsku-Białej dla quadów, buggy, skuterów śnieżnych i rowerów marek Polaris, BH Bikes i Nox Cycles

Serwisowanie skutera śnieżnego jest bardzo ważne. Jest to pojazd, który przystosowany jest do jazdy w zimowych warunkach, więc musi być on bezpieczny. Dlatego, zanim nadejdzie sezon na przejażdżki po śniegu i lodzie, warto sprawdzić jego stan techniczny. Można je wykonywać samodzielnie, między innymi wymieniając olej i inne płyny eksploatacyjne bądź udać się do punktu serwisującego takiego typu maszyny. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek usterek również warto udać się do takiego miejsca, które wykona pełną diagnostykę oraz dokona naprawy zepsutych podzespołów.

Jednym z polecanych miejsc jest salon stacjonarny firmy Mountreme znajdujący się w Jasienicy, niedaleko Bielska-Białej, który jest autoryzowanym sklepem i serwisem skuterów śnieżnych marki Polaris. Doświadczony personel profesjonalnie dokonuje przeglądu maszyn tej marki i naprawia wszelkie usterki.

Autoryzowany serwis pojazdów Mountreme

Mountreme Bielsko-Biała: Jasienica 829, 43-385 Jasienica
Godziny otwarcia: Pn. - Pt.: 8.00 - 17.00 / Sb.: 09.00 - 13.00
Masz pytania? Skontaktuj się z nami: +48668461361kontakt@mountreme.pl

 

Jak pielęgnować skuter śnieżny?

Pielęgnacja skutera śnieżnego jest bardzo ważna dla utrzymania jego sprawności. Po każdym użyciu pojazdu należy go dokładnie umyć, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Potem trzeba go wysuszyć i przechowywać w wewnątrz. Jeśli skuter pozostaje na zewnątrz, to wskazane jest okrycie go ochronnym pokrowcem.

Pielęgnacja w zimie

Przed sezonem zimowym warto wymienić olej silnikowy i wykonać przeglądy techniczne, aby upewnić się, że wszystkie komponenty są sprawne. Oprócz sprawdzenia między innymi stanu akumulatora, elementów zawieszenia, polecane jest też zastosowanie środków antykorozyjnych na metalowe części, co uchroni skuter przed korozją.

Pielęgnacja w lecie

Przechowywanie tego pojazdu latem polega przede wszystkim na dokładnym wyczyszczeniu go po zimie, wysuszeniu, zabezpieczeniu przed korozją, odłączeniu akumulatora i przykryciu go ochronnym pokrowcem. Warto też zastosować jakieś zabezpieczenia antykradzieżowe, na przykład paski blokad nart albo lokalizator GPS z ochroną. Stosowanie się do podstawowych zasad pielęgnacji i przechowywania skutera śnieżnego pomoże utrzymać go w dobrej kondycji przez długi czas.

Jak dokładnie wyczyścić skuter śnieżny?

Jak pielęgnować skuter śnieżny

Czyszczenie skutera śnieżnego nie jest trudnym zadaniem.

→ Krok 1

W pierwszej kolejności należy zdemontować dodatkowe akcesoria, takie jak osłony, owiewki czy bagażniki. Dzięki czemu uzyska się lepszy dostęp do wszystkich obszarów skutera.

→ Krok 2

Następnie należy zmyć z niego wszelkie zanieczyszczenia (między innymi błoto i sól). Najlepiej zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego.

→ Krok 3

W dalszej kolejności trzeba dokładnie umyć każdą część skutera, na przykład za pomocą gąbki lub szczotki do szorowania. Czyszcząc ten zimowy pojazd, nie można zapomnieć o takich miejscach jak silnik, amortyzatory, elementy zawieszenia, zbiornik paliwa. W przypadku trudnych plam lub śladów rdzy polecane jest zastosowanie specjalistycznych środków czyszczących.

→ Krok 4

Po zakończonym szorowaniu wszystkich powierzchni należy spłukać pojazd, wytrzeć go do sucha, używając ręczników z mikrofibry i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

→ Krok 5

Ostatnim etapem czyszczenia skutera śnieżnego jest konserwacja zarówno części plastikowych, jak i metalowych. Do polerowania i woskowania warto stosować tylko sprawdzone środki, dzięki którym odpowiednio zadba się o każdy element skutera śnieżnego.

Niezbędne akcesoria do skutera śnieżnego

Na rynku dostępnych jest wiele różnych przydatnych akcesoriów do skutera śnieżnego. Wśród nich można wyróżnić między innymi:

 • owiewki – dzięki nim można nadać skuterowi niepowtarzalny wygląd, są mocne i wytrzymałe;
 • osłony – ich zadaniem jest dodatkowa ochrona części skutera, mowa tutaj między innymi o osłonie silnika czy masce przedniej;
 • torby/kufry/bagażniki – umożliwiają przewożenie najpotrzebniejszych przedmiotów, występują w różnych wielkościach i rodzajach;
 • nakolanniki – chronią kolana przed ewentualnymi uderzeniami o konsolę;
 • pokrowce – ich zadaniem jest ochrona skutera przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szkodliwym działaniem promieni słonecznych, co więcej, chronią przed kurzem i wszelkimi innymi zanieczyszczeniami podczas przechowywania pojazdu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Na szczególną uwagę zasługują również akcesoria do transportu skutera śnieżnego, dzięki którym przewóz tego pojazdu jest o wiele łatwiejszy i bezpieczniejszy. Zaliczyć do nich można na przykład: przyczepki/sanki na skuter śnieżny, rampy ładunkowe, wózki do transportu, różnego rodzaju mocowania za wózek, paski blokady nart, koła jezdne, dyszle do sań transportowych, czy też profile najazdowe pod gąsienice skuterów. Przydatne też będą pozostałe akcesoria, takie jak panel boczny, listwa panelu bocznego, awaryjna ładowarka, latarka czołowa, haki do sprężyn, składana piła, linka szparka, zestaw medyczny, hak do sprężyn, gąsienica, fotel pasażera z oparciem i uchwytami, wspornik pod siedzenie i podpórki pod koła. Warto tu również wspomnieć o akcesoriach ochronnych do rur wydechowych, które zapobiegają korozji.

Osobom przechowującym skuter śnieżny na zewnątrz polecane są także zabezpieczenia antykradzieżowe, na przykład blokada kierownicy, systemy alarmowe czy też lokalizatory GPS, które mogą być pomocne nie tylko w przypadku kradzieży, ale i w momentach niebezpiecznych, gdy użytkownik, odkrywając nowe tereny, zgubi drogę powrotną.

Jazda skuterem śnieżnym nie jest trudna, ani wymagająca. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad dotyczących przyspieszania, hamowania i utrzymywania równowagi, aby móc czerpać radość z niezapomnianych zimowych przejażdżek. Zaś odpowiednia pielęgnacja tej maszyny, pozwoli na jej długie użytkowanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl