Jak odpowiednio ładować akumulator w rowerze elektrycznym?

0
Jak odpowiednio ładować akumulator w rowerze elektrycznym?

Akumulator w rowerze elektrycznym ulega naturalnemu zużyciu, jednak odpowiednie obchodzenie się z baterią może znacząco przedłużyć jej żywotność. Wiedza na temat tego, jak odpowiednio naładować baterię w rowerze elektrycznym jest więc niezbędna dla każdego użytkownika.

 

Spis treści:

 

Czy rower elektryczny trzeba ładować?

Rowery elektryczne renomowanych marek są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe, które wymagają regularnego ładowania. Bateria cechuje się stosunkowo dużą mocą, która przekłada się na imponujący zasięg, a ponadto najczęściej dostarczana jest wraz z systemami zabezpieczającymi, które zapobiegają przeładowaniu, przeciążaniu oraz całkowitemu rozładowaniu.

 

Jak długo trzyma bateria w rowerze elektrycznym?

To, jaki zasięg ma bateria w rowerze elektrycznym, jest uzależnione od jej pojemności. Polecane modele baterii litowo-jonowych, które znajdziesz w rowerach marki BH Bikes i NOX pozwalają na swobodne pokonywanie tras o długości 100-170 km na jednym ładowaniu.

 

Ile lat wytrzyma bateria w rowerze? Jak często ładować baterię w rowerze elektrycznym?

Producenci popularnych baterii rowerowych deklarują, że akumulator jest w stanie wytrzymać 500-1000 cykli ładowania, przy zachowaniu kondycji baterii na poziomie  około 80%. Po przekroczeniu ilości cykli przewidzianej dla danego ogniwa, jego pojemność spada do około 70%, a następnie zaczyna spadać nieco szybciej.

Starsze modele rowerów elektrycznych cechowały się zaleceniami wskazującymi na potrzebę ładowania baterii dopiero po jej całkowitym rozładowaniu. Obecnie odchodzi się od tego modelu. Nowoczesne baterie litowo-jonowe mogą być ładowane w dowolnym czasie, bez obaw o przeładowanie lub uszkodzenie. Należy jednak pamiętać, aby chronić ogniwa akumulatora przed całkowitym rozładowaniem.

 

Jak przechowywać baterię zimą?

Obowiązuje tu podobna zasada, co w przypadku akumulatorów w smartfonach. Nie zaleca się przechowywania całkowicie rozładowanej baterii. Jest to ważne szczególnie zimą, kiedy rower elektryczny nie jest używany tak często, jak latem. Warto naładować akumulator do poziomu około 80% i w takim stanie go przechowywać.

Przyjmuje się, że samoczynne rozładowanie baterii utrzymuje się na poziomie 2-3% w skali miesiąca, jednak w przypadku wyeksploatowanych egzemplarzy proces ten może zachodzić znacznie szybciej.

Warto pamiętać, że jazda rowerem elektrycznym zimą nie jest całkowicie zakazana. Tolerancja baterii litowo-jonowych mieści się w zakresie -20-60 stopni Celsjusza, jednak jak już wspomnieliśmy, skrajne temperatury nie pozostają obojętne dla kondycji akumulatora. Niska temperatura powietrza znacznie spowalnia reakcję chemiczne zachodzące w ogniwach akumulatora. Przyjmuje się, że przy temperaturze oscylującej wokół 0 stopni Celsjusza, zasięg baterii spada do 80% pełnego zakresu.

Czytaj również: Czy i jak trzeba dbać o rower elektryczny?

 

Jak ładować baterię w rowerze elektrycznym?

Rower elektryczny

W zestawie do roweru elektrycznego dołączony jest zasilacz, który wyglądem przypomina nieco ładowarkę do laptopa. Sam proces jest niezwykle intuicyjny- wystarczy podłączyć ładowarkę do gniazda, które może być umiejscowione w rowerze lub bezpośrednio w akumulatorze, a następnie podpiąć ją do źródła zasilania. Niektóre z dostępnych modeli rowerów elektrycznych wymagają przekręcenia stacyjki, aby proces ładowania mógł się rozpocząć. Dzięki systemom zapobiegającym przeładowaniu, po całkowitym uzupełnieniu poziomu baterii, ładowanie zostaje odłączone. Nie oznacza to jednak, że możemy nie  odłączać kabla zasilającego. Starajmy się odłączać baterię od źródła zasilania po zakończonym cyklu ładowania.

 

W jakich warunkach ładować baterię?

Akumulatory litowo-jonowe są bezpieczne i trwałe, lecz wymagają odpowiedniego traktowania. Niesprzyjające warunki to między innymi skrajne temperatury i wilgotne otoczenie. Należy więc unikać ładowania baterii w pełnym słońcu. Mimo fabrycznie wbudowanych czujników przegrzewania promienie słoneczne mogą podnosić temperaturę baterii i prowadzić do jej uszkodzenia. Podobnie wygląda kwestia skrajnie niskich temperatur. Prawidłowym krokiem jest ładowanie baterii, która przez dłuższy czas przebywała w temperaturze pokojowej.

Co do zasady zaleca się unikanie notorycznego rozładowywania akumulatora poniżej 20%. Oczywiście sporadyczne rozładowanie baterii nie ma drastycznego wpływu na jej żywotność i degradację ogniw, jednak jeżeli taka sytuacja będzie pojawiać się regularnie, sami przyczynimy się do zniszczenia baterii w rowerze elektrycznym. 

 

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jak ekonomicznie jeździć na rowerze elektrycznym?

Zasada ekonomicznej jazdy na rowerze elektrycznym niczym nie różni się od prowadzenia innych pojazdów. Ekonomiczna jazda powinna być płynna, bez gwałtownego przyspieszania i hamowania. Powinniśmy ruszać przy użyciu niskiego biegu i stopniowo przełączać na wyższe, bez zbędnego obciążania silnika.

Jak często ładować baterie w rowerze elektrycznym?

Baterię w rowerze elektrycznym należy ładować tak często, jak wymaga sposób użytkowania pojazdu. Przyjmuje się, że powinniśmy unikać skrajnego rozładowania akumulatora i podłączać go do źródła zasilania zawsze wtedy, kiedy poziom naładowania zbliża się do 20%.

Ile razy można ładować baterie w rowerze?

Nowoczesne baterie litowo-jonowe są w stanie przetrwać 500-1000 cykli pełnego ładowania, utrzymując swoją kondycję na poziomie około 80%. Dokładne dane zależą od pojemności i parametrów akumulatora.

Jak sprawdzić stan baterii w rowerze?

Większość nowoczesnych modeli rowerów elektrycznych posiada czytelne wyświetlacze, na których znajduje się wskaźnik poziomu naładowania baterii. Istnieją także modele, które są kompatybilne z aplikacjami wyświetlającymi informacje o stanie baterii. Tradycyjnym sposobem na sprawdzenie stanu akumulatora w rowerze elektrycznym jest użycie miernika napięcia lub woltomierza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl